Ostatnio zalogowani
User Stats
Online : Brak Online
5 ostatnio zalogowanych
Member Anna Chalupinska  
2021-01-26 15:47:33
Member bojowniczka  
2021-01-25 13:58:16
Member karolina  
2021-01-21 9:45:23
Member Bernadeta Jastrzębska  
2020-10-21 18:32:41
administrator Administrator  
2017-12-10 17:48:13
Bezpieczna droga

Kartka z kalendarza
Dzisiaj jest
Środa
27 stycznia 2021
Imieniny obchodzą
Angelika, Ilona, Jan Chryzostom, Julian, Przybysław
Do końca roku zostało
339 dni

Zajęcia na temat emocji Zajęcia na temat emocji zostały przeprowadzone w grupie przedszkolnej w Poborszowie.

Oto kilka podstawowych informacji na temat emocji:

Jaką rolę odgrywają emocje w naszym życiu?

Sfera emocjonalna jest ogromnie ważna. Emocje towarzyszą nam codziennie, w różnych sytuacjach, informują nas o tym, co jest dla nas dobre, a co nie, wzbudzają w nas motywację do działania – w naturalny sposób dążymy do odczuwania przyjemności, odsuwamy się natomiast od tego, co wzbudza w nas nieprzyjemne uczucia. Emocje w dużej mierze odpowiadają za nasze wybory, decyzje, to, jak funkcjonujemy na co dzień, jak czujemy się sami ze sobą i z innymi ludźmi.

Bardzo ważny jest poziom świadomości emocjonalnej u danego człowieka. Tak zwana inteligencja emocjonalna w dużym stopniu determinuje to, jak radzimy sobie w relacjach, w pracy i wszelkich sytuacjach, jakie nas spotykają. Coraz więcej mówi się o tym, że nie tylko inteligencja rozumiana tradycyjnie, ale właśnie emocjonalna wpływa na to, jak radzimy sobie w życiu. Ktoś może być wybitnym specjalistą, ale jeśli nie posiada świadomości emocjonalnej i umiejętności zdrowego radzenia sobie z uczuciami, będzie miał kłopoty na przykład z relacjami w zespole czy w rodzinie. Nasze funkcjonowanie emocjonalne wpływa również na nasze ciało. Ogromna ilość chorób ma podłoże emocjonalne, ma to związek np. z tłumieniem uczuć. „Upychanie” emocji w sobie, niepozwalanie na ich ujście, rozładowanie powoduje szereg napięć w ciele, wyczerpuje energetycznie i często prowadzi do załamania organizmu w postaci choroby.

Nazywanie emocji jest pierwszym krokiem do zapanowania nad nimi.

Pierwszym krokiem regulowania emocji jest umiejętność zauważenia ich i rozumienia skąd one się wzięły. Taka zdolność rozwija się z wraz z wiekiem dziecka przy odpowiednim wsparciu ze strony rodziców. Nie możemy wymagać od małego dziecka, że będzie kontrolowało emocje. Warto wspomnieć, że za emocje odpowiadają bardzo pierwotne struktury mózgu, zwane mózgiem gadzim. Są to struktury, które odziedziczyliśmy po ludziach pierwotnych i mamy je wspólne ze zwierzętami. W momencie silnego pobudzenia dziecka kontrolę przejmują właśnie te części mózgu i nie możemy w takich sytuacjach oczekiwać, że dziecko się uspokoi, posłucha nas, weźmie pięć głębokich wdechów i nad sobą zapanuje.

Kiedy dziecko doświadcza bardzo silnego pobudzenia, wszystko wymyka mu się spod kontroli. We wczesnym wieku, jedynym, co rodzice mogą zrobić, to obserwując dziecko, dostrzegać wcześniej sygnały o nadchodzącym wybuchu i w porę mu zapobiec np. odwracając uwagę dziecka. Jeśli chcielibyśmy zrozumieć, co czuje dziecko w takim stanie, to możemy wyobrazić sobie, że płyniemy łódką i nagle przychodzi wielki sztorm, burza, kompletnie nie wiemy, co się dzieje, tracimy kontrolę i jest już za późno na jakiekolwiek działania. Nie potrzebujemy wówczas kogoś, kto stoi nad nami i krzyczy, że jest sztorm i że mamy coś zrobić, bo się utopimy. Potrzebujemy czegoś bardzo stabilnego, rodzic powinien być więc taką latarnią morską, stabilnym punktem, który mimo tego sztormu stanowi bezpieczną bazę.

 

Zdrowie psychiczne naszych dzieci

Szczęśliwie większość dzieci i młodzieży cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. O wiele łatwiej, nam dorosłym, dostrzec problem ze zdrowiem fizycznym naszego dziecka. Zupełnie inaczej sprawa się ma, gdy problemy zdrowotne dotyczą zdrowia psychicznego dziecka. Zaburzenie psychiczne, choroba psychiczna występująca u dziecka, może wywoływać w nas nieprzyjemne uczucia i emocje, m.in.: niepokój, złość, smutek, lęk przed oceną najbliższych oraz środowiska.

O czym zatem powinniśmy wiedzieć?

Zdrowie psychiczne dziecka jest tak samo ważne, jak jego samopoczucie fizyczne. To, w jaki sposób budujesz więź z dzieckiem, decyduje o jego przywiązaniu i funkcjonowaniu w relacjach interpersonalnych.

Link na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=IlGTOGQn_80

Jako rodzic masz znaczący wpływ na budowanie prawidłowej relacji z dzieckiem oraz na stan jego zdrowia psychicznego. Zwróć uwagę, jak okazujesz dziecku miłość, czułość i zainteresowanie. Czy wiesz, że wzmacniasz swoje dziecko, jeśli szczerze troszczysz się o jego dobro, kiedy rozumiesz i akceptujesz, że Twoje dziecko może odczuwać lęk. Zachęcaj dziecko do rozmowy o swoich uczuciach, problemach. Wspólnie starajcie się je rozwiązać, nawet jeśli to dla Was trudne. Spędzajcie razem czas, realizując Wasze pasje i zainteresowania. Ważne, abyś podążał za potrzebami swoich dzieci, adekwatnie do ich wieku i rozwoju, będąc przy tym dostępnym rodzicem. Unikaj ostrej i niekonsekwentne dyscypliny, szukaj rozwiązań w trudnych sytuacjach. Spędź trochę czasu indywidualnie z każdym z Twoich dzieci. To może być dla Was piękny moment w życiu. Nie wplątuj dzieci w Twoje konflikty, kłótnie z partnerem, żoną. Twoje dziecko ma prawo kochać drugiego rodzica, nawet jeśli Ty przestajesz. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, bo nie jesteś w stanie pomóc własnemu dziecku skorzystaj z pomocy."

 

Dzisiejsze zajęcia w grupie przedszkolaków w Poborszowie skupiły się wokół tematu osób niepełnosprawnych. Dnia 03.12.2020 przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Poprzez te zajęcia w formie zabawy pokazany został świat chorych dzieci i trudności jakie napotykają w codziennym życiu. Chcieliśmy wzbudzić  zrozumienie dla ich odmienności, empatię, ale też zburzyć mur odrębności za jakim często stawiamy osoby niepełnosprawne. Do zajęć wykorzystaliśmy bajkę terapeutyczną z książki „Małe rzeczy w wielkich głowach” Pani Agnieszki Kossowskiej, która przedstawia jak  funkcjonują osoby niepełnosprawne. Dzieci poznały podstawy języka migowego m.in. dzień dobry, proszę, dziękuję, aby zobrazować jak osoby niesłyszące się komunikują. Bo inny nie znaczy gorszy! Jeśli nauczymy się nie wykluczać …nie będziemy musieli rozmawiać o włączaniu!

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

 

dziecko nieśmiałe

Załączniki:
Pobierz (Dziecko nieśmiałe.pdf)Dziecko nieśmiałe.pdf[ ]121 Kb
 

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Dzieci z grupy Sówki brały udział w zajęciach, w których mogli wypowiedzieć się na temat życzliwości, narysować jak pomagają innym oraz posłuchać legendy o Krasnalu Życzliwku, który mieszkał we Wrocławiu i nauczał co jest w życiu najważniejsze – uśmiech i życzliwość.

Dzień Życzliwości w przedszkolu 2020 Dzień Życzliwości w przedszkolu 2020 Dzień Życzliwości w przedszkolu 2020

 
Więcej artykułów…

joomplu:17695

joomplu:20295

joomplu:20294

joomplu:19309

joomplu:20657

joomplu:18553

joomplu:20296

joomplu:20306

joomplu:17289

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś317
mod_vvisit_counterWczoraj5307
mod_vvisit_counterW tym tygodniu11300
mod_vvisit_counterWszystkich5703132

Twoje IP: 18.207.108.182
,
Wyszukiwarka
Telefon zaufania

Najnowsze zdjęcia
;